Yalova:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Yalova'da ki susuzluğun sebebi açıklandı
Yalova Platformu tarafından yapılan açıklamada, ildeki sürdürülen politikalar eleştirildi. Susuzluğun sebebinin altında yanlış politikaların yattığına vurgu yapılan platformun yazılı açıklamasında, "Su varlığımız, iklim değişiklikleri de dahil olmak üzere, tümüyle öngörüsüz ve derinliksiz insan faaliyetlerinin yıkıcı etkileri sebebiyle tehdit altındadır.

Ülkemizin büyük bir bölümünü etkisi altına alan kuraklığın yanı sıra, susuzluk tehlikesinin kalıcı hale dönüşmesinin asıl sebepleri, yanlış imar planlarına dayalı kentleşme politikaları, taş ocakları, maden gaz ve petrol arama faaliyetleri, iklim değişikliğine ve su kirliliğine yol açan kömür yakıtlı termik santraller, HES projeleri gibi yer altı su kaynaklarını tahrip eden, ekosistemleri yıkıma uğratan tahripkar politikalardır.

Yalova’ da da yıllardan bu yana uygulanagelen bu yanlış politikaların yıkıcı sonuçlarının en güncel ve en yakıcı örneği, yaşamakta olduğumuz susuzluk sorunudur. Yalova, ülkemizde en çok göç alan illerin başında gelmektedir.

Artan nüfusla birlikte büyüyen istihdam sorununa çare bulmak iddiasıyla tersaneler, kimyasal depolama alanları, taş ocakları, organize sanayi bölgeleri vb. türden kent ekosisteminin kaldıramayacağı türden dengesiz projelerin hayata geçirilmesi yüzünden ormanlar, verimli tarım alanları ve bununla birlikte mevcut su kaynakları ve havzaları tahrip edilmekte, yok olan kaynaklar ile artan nüfus arasındaki ters orantı nedeniyle sorun geometrik olarak büyümektedir. Sayıları ve faaliyet alanları her geçen gün büyüyen taş ocaklarındaki sürekli patlamalar sebebiyle yer altı su kaynakları ve yataklar tahrip edilmektedir. Özellikle orman alanlarında taş ocaklarına kesinlikle izin verilmemeli, mevcut ocaklar gecikmeksizin kapatılmalıdır. AKSA Akrilik Elyaf tesislerinin su ihtiyacını karşılamak için geçmiş yıllarda civar köylerde açılmış olan su kuyuları, mevcut su kaynaklarının hemen tümünü kurutarak, bölgedeki tarımsal üretime büyük darbe vurmuştur.

Faaliyetini DOWAKSA ismiyle sürdüren ve su ihtiyacının önemli bir kısmını halen Gökçe Barajı’ndan karşılamakta olan karbon elyaf tesislerinin kapasite artışına yönelik hazırlıkları, bu artışla orantılı olarak su ihtiyacında bir artışı gündeme getireceğinden, bu girişim, su sıkıntısının had safhada olduğu Yalova’nın sınırlı su kaynaklarını ciddi bir risk altında sokacaktır.

Yalova’nın tek su havzası olan Gökçe Barajı'ndan sanayi kuruluşlarına su verilmesinin sınırlanması gerekir. Diğer yandan, hukuka aykırı bir şekilde faaliyetini sürdüren kömür yakıtlı termik santralin bacasından salınan kimyasallar içersinde yer alan cıva sularımızı kirlettiği gibi, havaya yayılan karbondioksit gazı da iklim değişikliklerinin en önemli sebeplerinden birini oluşturmaktadır. Bilindiği gibi, küresel ısınmaya sebep olan karbon salınımının yüzde 41’i termik santrallerden kaynaklanmaktadır.

Bunun yanı sıra söz konusu termik santralin Marmara denizinden almakta olduğu soğutma suyunun, süreç sonrasında sıcaklığı artmış olarak yeniden denize salınmasından bölgenin eko sistemi olumsuz etkilenmekte, dolayısıyla iklim değişikliğine sebep olmaktadır" denildi. 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner127

banner81

banner82

Çuval çuval kaçak çay yakalandı!

Çuval çuval kaçak çay yakalandı!

Haberi Oku


Çınarcık'ta balık tutarken canından oldu!

Çınarcık'ta balık tutarken canından oldu!

Haberi Oku


Hava şartları kutlamaya engel olamadı..

Hava şartları kutlamaya engel olamadı..

Haberi Oku